1039. En kunglig stol, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
EN KUNGLIG STOL, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld, stoppad rundad rygg, profilerade sarger, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben, märkt med inventarienummer 1321, samt brännstämplade HGK (Kungl. Husgerådskammaren), originalstoppning; slitage
PROVENIENS: Kungliga slottet, Stockholm, målat inventarienummer från 1800-talets början, brännstämplad HGK, använd fr.o.m. 1878
Friherre David Teodor von Schulzenhielm, Västlandaholms herrgård, Västra Skedevi socken, Västmanlands län
LITTERATUR: Bo Vahlne, red.: Möbelhistoria på Gripsholm, Stockholm 1987, jämför närmast identiska stolar i Gripsholms slott, där ursprungligen 48 stycken fanns, sidan 104f