1038. Torchère, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
TORCHÈRE, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, tillskriven Pehr Ljung (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819), träskuren dekor, sannolikt originalfärg, förgylld med polerad guld och slagmetall, bas på tripod med bockfötter, dekor av kymation, ägg- och bladstav, marmorerade fält, slät pelare med bladhölster och akantus, tazzaformad avslutning med godronnering, höjd 164 cm; smärre dekorskador, torrspricka, mindre dekordel saknas
PROVENIENS: Adliga ätten Heijkenskjöld, Skinnskattebergs herrgård, Västmanlands län
Villa Beylon, Ulriksdals slottspark, Stockholm
LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Västmanland, Stockholm 1910, omnämnd och avbildad sidan 54
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, jämför snarlika torchèrer attribuerade till Pehr Ljung i Husgerådskammarens samlingar, sidan 241, bild 64