1037. Spegellampett, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, för två ljus, träskuren dekor, sannolikt originalförgyllning i polerat guld och slagmetall, krönt av bandrosett, ramen med pärlstav, avslutande korslagda akantuskvistar, kvicksilverfolierat glas, ljushållare av mässing, oval 80 x 54 cm; lagningar, ljushållare ej orginal