1036. Väggpendyl, empire, Israel Dahlström

Objektsbeskrivning
VÄGGPENDYL, stockholmsarbete i empire, signerad Dahlström Stockholm (Israel D., verksam 1792-1829), träskuret fodral med inslag av blyornament, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med genombruten växtornamentik och örn, parställda sittande fauner med sköldar på konsol med kymation och godronnerat avslut, halvslag samt timrepetition, 89 x 53 cm; lagningar, dekorskador