1033. Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, sargen med lager- och pärlstav, hörnfleuroner, raka avsmalnande ben med kannelering, bladhölstrade fotavslut, fotkryss med urna och blomsterfeston, konturerad skiva av kalksten, höjd 80, 64 x 31 cm; smärre komplettering och lagning
Synnerlig ovanligt och tilltalande format
PROVENIENS: Molvidsons Antikhandel, Stockholm