1032. Spegel, gustaviansk, av Johan Åkerblad

Objektsbeskrivning
SPEGEL, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, av Johan Åkerblad (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), signerad IÅ under krona, Stockholms hallstämpel 1779, samt exportstämpel, träskuren dekor, originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, dekor av räfflad sköld med pärlstav, lagergirlanger, kannelerade pilastrar, krönande havrekärve, ramen med kymation och pärlstav, pikerade ytor, nedre sarg med lagergirlang, à la greque dekor och broskornamentik, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, 169 x 66,5 cm; smärre dekorskador, mindre komplettering
LITTERATUR: Marshall Lagerquist: Den yrkesmässiga möbelhandeln i Sverige intill år 1780, Stockholm 1981, möjligen är spegeln identisk med någon av de två som finns upptagna i handlingar avseende export till Stralsund och Wismar 1779, från möbelhandlaren Carl Adolph Grevesmühl, sidan 199 respektive 205

Exportförbud

Ändringar