1026. Bordsplateau, tillskriven Andrei Schreiber

Objektsbeskrivning
BORDSPLATEAU, högklassigt arbete, S:t Petersburg, Alexander I, tillskriven Andrei Schreiber (bronsgjutare i S:t Petersburg, 1777-1843), brännförgylld och delvis grönpatinerad brons, rektangulär form med lunettformade kortsidor, på nio fötter med parställda tassar och grekisk-antikiserande teatermasker, kassetterad bottenplatta av ek, kvicksilverfolierat glas, höjd 5,5, 69,5 x 42,5 cm; smärre slitage
LITTERATUR: Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför två takamplar tillverkade av Andrei Schreiber i S:t Petersburg, med samma typ av teatermasker, sidan 164f, bild 776-778, 780-781, 786, 788-790
Den tyskättade Andrei Schreiber tillhör en av Rysslands mest uppskattade bronsgjutare under 1800-talets början. Schreiber startade sin första verkstad i S:t Petersburg som 24-åring, han kom till staden redan på 1790-talet under sin lärlingstid. De tidigare arbetena från hans verkstad bygger på de franska parismästarnas modeller, senare kom Schreiber att arbeta med inhemska arkitekter i en egen stil. Igor Sychev tar upp två exempel på Schreibers amplar från S:t Petersburg, tillverkade mellan 1815-1820, båda har de karaktäristiska grekisk-antikiserande teatermaskerna som återfinns i varianter på denna bordsplateau.