1025. Kandelabrar, ett par, 1830/40-tal

Objektsbeskrivning
KANDELABRAR, ett par, 1830/40-tal, sannolikt Tyskland, i den egyptiserande stilen, för vardera tre ljus, brännförgylld brons, mörkpatinerad bly samt marmo nero, fyrkantig bas, stående karyatider med egyptiska huvuddok, kandelabrar med växtornamentik i form av akantus, höjd 80,5 cm; obetydligt slitage