1024. Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, Carl Henrik Brolins krets, för sex ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, bågar mellan dragarna, kronringen med dekor av kulor och bladrosetter, ljusarmar i form av siffran fem, bottenplatta i blått glas, höjd 112 cm; kompletteringar, smärre skador