1023. Taburetter, ett par, gustavianska

Objektsbeskrivning
TABURETTER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, förgyllda, sarger med kymation, linsanfanger, avsmalnande bladhölstrade och kannelerade ben, originalstoppning; smärre skador
PROVENIENS: Friherre David Teodor von Schulzenhielm, Västlandaholms herrgård, Västra Skedevi socken, Västmanlands län