1022. Taburetter, ett par, gustavianska

Objektsbeskrivning
TABURETTER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, förgyllda, sarger med kymation, hörnfleuroner med punsade ytor, avsmalnande kannelerade ben, originalstoppning; smärre skador
PROVENIENS: Friherre David Teodor von Schulzenhielm, Västlandaholms herrgård, Västra Skedevi socken, Västmanlands län