1016. Skrivbord, rokoko av stockholmskvalitet

Objektsbeskrivning
SKRIVBORD, rokoko av stockholmskvalitet, svärtat trä, fronten med en låda, nyckelskylt av förgylld mässing, profilerade sarger, skinnklädd skiva med guldsnitt, höjd 79,5, 108,5 x 68,5 cm; kompletterade fotavslut, smärre skador
LITTERATUR: Bo Vahlne: Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott - om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Stockholm 2012, jämför bord av rödbetsad al och spelbord i ek tillverkade av Regina Eckstein 1765/66, sidan 257, bild 12:11 och 332, bild 16:15