1015. Stenbord, Gotland, sannolikt 1700-tal

Objektsbeskrivning
STENBORD, sannolikt 1700-tal, Gotland, profilerad skiva i röd kalksten, s.k. Gotlandsmarmor, skuret underrede i furu, höjd 79, 176 x 89 cm; slitage
PROVENIENS: Bunge socken, Gotland