1012. Golvur, stockholmsarbete i rokoko

Objektsbeskrivning
GOLVUR, stockholmsarbete i rokoko, urtavlan signerad J:A: Pazelt, Stockholm, lackerad kinesiserande dekor med gallerverk, fåglar och blommor i guld mot grön fond, tillskriven Anders Lindsten (lackerare i Stockholm 1756-1770/71), förgylld delvis träskuren dekor och pastellage, timmarkering, höjd 233 cm; retuscherat, smärre dekorskador
LITTERATUR: Per Falck, Kersti Holmquist & Maj Nodermann: Tidsfodral, Stockholm 1996, sidan 79, jämför lackerade fodral sidan 19 och 80