1009. Bordslystrar, ett par, sengustavianska

Objektsbeskrivning
BORDSLYSTRAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, för vardera tre ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler och romboider, fot och bas i carraramarmor, fasettslipade glasobelisker, dekor av mytologiska reliefer föreställande Erato och Diana, märkta GN samt E, möjligen gjutarmärkning för gelbgjutaren Peter (Petter) Enmark, burskap 1787, krönta av månskäror och örnhuvuden, höjd 68 cm; kompletteringar, lagningar, smärre skador