1007. Spegellampetter, ett par, gustavianska

Objektsbeskrivning
SPEGELLAMPETTER, ett par, gustavianska, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta av bandrosetter, dekor av kymation och pärlstav, nedre kant med korslagda lagerkvistar, kvicksilverfolierade glas, ljusarmar av mässing, ovala 53,5 x 32 cm; obetydliga lagningar, senare ljusarmar