1006. Konsolbord, gustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, delvis förgylld, skiva av kolmårdsmarmor, märkt med rödkrita Grev Mühl No 1 (Carl Adolph G., möbelhandlare och grosshandlare i Stockholm 1774-1801), dekor av hörnfleuroner, band- och pärlstav, kymation, överkragade ben med kannelering, fotkryss med urna, höjd 81, 88 x 49 cm; slitage, smärre skador