1002. Konsolbord, sengustavianskt, av Jonas Frisk

Objektsbeskrivning
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, av Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), skivan märkt Frisk, delvis träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall samt delvis bronspatinerad dekor, sargen med kymation och pärlstav, samtliga ben krönta med skulpterade karyatidhuvuden tillskrivna Ernst Philip Thoman (hovbildhuggare i Stockholm 1760-1833), avsmalnande ben med fjällskuren dekor, skiva av carraramarmor, sargen märkt med rödkrita N:o 39, skivan märkt med blåkrita Baron Palmstierna 148, höjd 89,5, 125,5 x 63,5 cm; smärre dekorskador, torrsprickor
PROVENIENS: Enligt uppgift prinsessan Sophia Albertina av Sverige
Lambohovs herrgård, Slaka socken, Östergötlands län
greve James Henry Sinclair g.m. Amalia von Holst
genom arv systersonen envoyén friherre Erik Palmstierna, London
LITTERATUR: Albin Roosval, red.: Svenska hem i ord och bild, Stockholm 1922, konsolbordet avbildat i envoyén friherre Erik Palmstierna hem, Svenska beskickningshuset, London, sidan 93
Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del III, Stockholm 1935, jämför väggbord i Nordiska Museets samlingar, inventarienr 134511, sidan 97

Exportförbud

Ändringar