1519. Soffa, gustaviansk, av Ephraim Ståhl

Objektsbeskrivning
SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), dubbelsignerad ES, träskuren dekor av bladstav, fleuroner, godronnerade benanfanger och avsmalnande kannelerade ben, bemålad, längd 215 cm
PROVENIENS: Birger Ripp, Bromölla