1517. Spegellampetter, ett par, av Carl Gustaf Fyrwald

Objektsbeskrivning
SPEGELLAMPETTER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, av Carl Gustaf Fyrwald (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), signerade CGF, båda med Stockholms hallstämpel 1799, för två ljus vardera, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, kvicksilverfolierade glas, ljushållare av mässing, 66 x 46 respektive 63 x 46 cm; obetydlig dekorskada, en rosett med avvikande storlek
PROVENIENS: Bergsingenjör Bengt Kjerrman, Långshyttan