1516. Byrå, tillskriven Jonas Hultstén

Objektsbeskrivning
BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, tillskriven Jonas Hultstén (mästare i Stockholm 1773-1794), fanerad med mahogny, brännförgyllda beslag, snedställda hörn med kannelyrer, höjd 74, 88 x 52 cm; lagningar, lås och en fothylsa saknas, sprickor