1515. Stolar, fyra stycken, gustavianska

Objektsbeskrivning
STOLAR, fyra stycken, gustavianska, Svenska modellen, träskuren dekor av hörnfleuroner, balusterformad ryggbricka i medaljongformad sarg krönt av ros och bladdekor, svängda frontsarger, glest kannelerade ben, H-kryss, framtagen originalmålning i pärlgrått; smärre skador och lagningar