1513. Fauteuil à la Reine ur The Greta Garbo Collection

Objektsbeskrivning
FAUTEUIL À LA REINE ur THE GRETA GARBO COLLECTION, parisarbete i Louis XV, träskuren i bokträ, kartuschformad rygg med rotting, utsvängda armlän, cabriolformade ben med volutavslut, skuren dekor i form av akantus, blomstergirlanger och rocailler, ryggen med rotting, sitsen med stoppad kudde, märkt med etikett Lot 165; skador och lagningar, stag saknas, ursprungligen med rottingsits
PROVENIENS
Skådespelerska Greta Garbo, 450 East 52nd Street, Manhattan, New York
The Greta Garbo Collection, Sotheby's, New York, 15 november 1990, nr 165
UTSTÄLLD
Garborummet på varuhuset PUB i Stockholm under åren 1990-2004
LITTERATUR
The Greta Garbo Collection, Sotheby´s, New York 1990, avbildad i interiör från skrivrummet i Greta Garbos våning på 450 East 52nd Street, Manhattan
Den Gudomliga, Greta Garbo, levde efter sin korta men framgångsrika skådespelarkarriär ett tillbakadraget liv i sin våning på Manhattan i New York. Hennes liv är och förblir en gåta, där Garbo själv på ett tidigt stadium byggde myten om sin skygga gestalt. Först efter hennes bortgång den 15 april 1990 gläntades på dörren till hennes hem genom Sotheby's legendariska auktion den 15 november samma år. Fåtöljen som fram till Garbos död stod placerad i skrivrummet var en av de 192 inventarier som såldes vid detta tillfälle.