1512. Salongsbord, parisarbete i Louis XVI-stil

Objektsbeskrivning
SALONGSBORD, parisarbete i Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft, av firma Alexandre Chevrié, etikettmärkt A. Chevrié Fabricant de Meubles de Style et à Ebénisteried Art 7 Rue de Braque Quartier des Archives à Paris, massiv mahogny, förgyllda beslag, skiva av rödspräcklig marmor, höjd 82, 64 x 39 cm
PROVENIENS: Peder Thorvangs samling, Båstad