1511. Byrå, parisarbete, Napoleon III

Objektsbeskrivning
BYRÅ, parisarbete, Napoleon III, fanerad med amarant och jakaranda, förgyllda bronsbeslag, intarsia i form av parkettläggning, i fronten kartusch med blomstermotiv, beslagskedjor av akantus, rocailler och ströblomster, skiva av brech d'alep marmor, höjd 83,5, 121 x 63 cm; skivan lagad, smärre skador