1510. Bordslystrar, ett par, empirestil

Objektsbeskrivning
BORDSLYSTRAR, ett par, empirestil, 1800-tal, för vardera tre ljus, delvis förgylld mässing, behängda med fasettslipade prismor, stomme av slipat glas samt bas i porfyr och cararramarmor, basen med pärlstav, uppsvängda vridna ljusarmar och spröt, mittstam i form av fasetterad obelisk med plym, flakong krönt av urna med låga, höjd 78,5 cm; kompletterade, omarbetade, smärre skador
PROVENIENS: Konsthandlaren Gösta Stenman, Stockholm