1507. Bord, tillskrivet Carl Diedric Fick

Objektsbeskrivning
BORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), fanerat med mahogny, delvis massiv, halvmåneformat med utfällbar skiva, träskuren dekor av pärlstav och fleuroner, genombrutna hörnkonsoler i mässing, avsmalnande ben, inre sargen med låda, höjd 74,5, tondo 96 cm; smärre skador