1506. Brickbord, sengustavianskt

Objektsbeskrivning
BRICKBORD, sengustavianskt, mahognybetsat träunderrede, bemålad och delvis bronserad plåtbricka, brickan med dekor av växtornamentik och monogram SEH (Sofia Eleonora Hisinger), underredet märkt med rödkrita Ryssås 1824 6/3 AGgren samt uppgifter från 1917 angående bordets proveniens, höjd 80, 73,5 x 96,5 cm; smärre skador
PROVENIENS: Sofia Eleonora Hisinger g.m. adelsmannen Detlof Heijkenskjöld, brukspatron på Granhult, Rambergs socken, Örebro
bröllopsgåva till deras dotter Hilda Eleonora Heijkenskjöld g.m. kyrkoherde Carl Johan Ramsten, Götlunda, Örebro
inköpt på auktion efter kyrkoherden av Lars Larsson i Urvalla, Örebro
bröllopsgåva till dennes dotter Hanna Larsson, gift Gustafson, Åsby
därefter i arv inom familjen