1503. Byrå, sengustavianskt stockholmsarbete

Objektsbeskrivning
BYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, beslag i mässing, skiva av cararramarmor, övre lådan med inredning av två små lådor, ovansida med lackstämplar, höjd 83,5, 63,5 x 43 cm; smärre skador och lagningar
LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, jämför snarlik byrå av Anders Schering sidan 207, nr 8