1502. Casoletter, ett par, parisarbete, Directoire

Objektsbeskrivning
CASOLETTER, ett par, parisarbete, Directoire, brännförgylld och mörkpatinerad brons, i form av morianer bärande urnor, på postament med palmettbårder, delvis ciselerad dekor, höjd 28,5 cm; obetydliga kompletteringar, slitage
PROVENIENS: Redaktör Gustaf von Platen