2379. Miniatyrmålning, porträtt av Carl Adam Raab

Objektsbeskrivning
MINIATYRMÅLNING, signerad Gillberg 1835 (Jakob Axel G., 1769-1845), porträtt av friherre Carl Adam Raab, gouache på papper, monterad i medaljong av 18K guld, stämplad Stockholm 1835, tondo 3,5 cm; glas saknas
Friherre Carl Adam Raab g.m. Marie Louise Key 1842, och ägde Helgerum, Fågelvik och Åkerholms egendomar i Kalmar län.