1922. JONAS DÜRCHS, ca 1730-1785, Porträtt

Objektsbeskrivning
JONAS DÜRCHS
ca 1730-1785
Porträtt föreställande Maria Catharina Himmelman, född Silfverhielm (1752-1824) iklädd ljus klänning med polykroma ströblomster samt mörkblå mantel - midjebild
Signerad på baksidan Dürks fecit. Olja på duk, 70 x 53 cm.
Maria Catharina Silfverhielm gifte sig 1773 med regementsfältskären vid Älvsborgs regemente, Johan Justus Fredrik Himmelman, i hans andra gifte.
Den tyskfödde Jonas Dürchs var verksam som kyrkomålare från 1760-talet i göteborgstrakten, hans mest kända arbete är det monumentala epitafiet över prosten Gustaf Fredrik Hjortberg och hans familj, 160 x 320 cm, i Släps kyrka, Halland.
LITTERATUR: Frihetstidens konst, Signums svenska konsthistoria, Lund 1997, sidan 206f, jämför epitafium över Gustaf Fredrik Hjortberg