2096. Säng Med Sänghimmel

SÄNG med SÄNGHIMMEL, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, hjultrissor, höjd 126, 197 x 94 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift köpt på auktion på Tullgarns slott, Södermanland.
HISTORIK: Auktion hölls på slottet 1803, efter hertig Fredrik Adolfs död.
LITTERATUR: Octavia Carlén: Tullgarns Slott och Hölö Socken, Stockholm 1871, s. 15
F.W Wrangel: Tullgarn, Stockholm 1888, s. 37, 43

Ändringar

Utrop
SEK 80 000-100 000
8 700-11 000

Klubbat
SEK 80 000

Information

Auktionsnummer 2096

Utrop
SEK 80 000-100 000
8 700-11 000

Klubbat
SEK 80 000

Delta i auktion på Nybrogatan 32
  • Budgivning i salen
  • Budgivning på internet
  • Budgivning via inropsuppdrag
  • Livebudgivning
  • Budgivning via telefon