9. Jan Bocan, stolar, 4 st.

Objektsbeskrivning
JAN BOCAN, stolar, 4 st., formgivna för den tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972, karmarna i valnöt, sitsen klädd i randigt tyg, höjd 100, sitthöjd 44 cm; bruksslitage

PROVENIENS:
Tjeckoslovakiska ambassaden, Stockholm.