76. Ylva Ogland, Loka Nr 3

Droit de suite

Objektsbeskrivning
YLVA OGLAND
född 1974
Loka Nr 3
Signerad och daterad på baksidan Ylva Ogland 2003-2006. Olja på duk med bladguld och tillhörande bergskristall (rosenkvarts), 200 x 133 cm

PROVENIENS
Brändström & Stene, Stockholm

"I en annan svit målningar med feta ramar av bladguld träder bilder av new age-liknande installationer fram: altare med indiska gudar, benhorn och gosedjur. Hög- och lågkultur i kreativ förening. Sviten Loka hör hemma i ett större sammanhang där Ogland närmat sig en far som, färgad av 70-talets utopiska livssyn, sökt sig andra vägar än de gängse.

Med ett suggestivt och skimrande måleri gläntar Ylva Ogland på dörren till ett bortglömt landskap. Hon blottar en estetik och en gröna-vågen-tillvaro bortom politisk korrekthet, rätt och fel, snyggt och fult. Som så ofta i hennes fall är det fråga om en värld som sällan eller aldrig reserveras en plats i medierna."
ur recension i SvD av Sophie Allgårdh den 15/4 2006

Ändringar
hänger i salen