25. Marco Zanuso, "Martingala", fåtölj, Arflex

Objektsbeskrivning
MARCO ZANUSO, "Martingala", fåtölj, Arflex, Italien 1960-tal, formgiven 1953, klädd i lila tyg, ben i metall med svarta fotavslutningar, höjd 82 cm; smärre slitage, torr stoppning