21. Marcel Breuer, fällstolar, 2 st., Tecta 1980-tal

Objektsbeskrivning
MARCEL BREUER, fällstolar, 2 st., Tecta, 1980-tal, formgivna 1927, stomme i förnicklat stålrör, klädda i svart respektive vitt läder, etikettmärkta Tecta, höjd 69, sitthöjd 44 cm; slitage