10. Jan Bocan, fåtöljer, 1 par, 1972

Objektsbeskrivning
JAN BOCAN, fåtöljer, 1 par, formgivna för den tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972, karmarna i formpressad valnöt, sits och rygg i brunt konstläder, höjd 75 cm; mindre slitage

PROVENIENS
Tjeckoslovakiska ambassaden, Stockholm.