4162. Per Wizén, Utan titel ur Reworkings

Droit de suite

Objektsbeskrivning
PER WIZÉN
född 1966
Utan titel, (ur Reworkings)
Signerad, numrerad och daterad på etikett på baksidan Per Wizén, 3/3, 1998. Detta exemplar är omprintat 2017. C-print från papperscollage, bildstorlek 125 x 170 cm, med ram 154 x 181 cm

PROVENIENS
Brandstrom+Stene, Stockholm

UTSTÄLLD
Per Wizén: Konstverkets födelse, Skissernas Museum, 2013-2014, jämför

LITTERATUR
Konstverkets födelse, Per Wizén och collagets subversiva kraft, Patrick Amsellem, Skissernas Museum, utställningskatalog 2014, serien omnämd på sid 50 och avbildad på sid. 16-17.

.

I det aktuella collaget finns flera av Caravaggios centrala verk; Amor vincit omnia (1601, pojkfiguren), Paulus omvändelse på väg till Damaskus (1601) (liggande gestalt med utsträckta armar) samt St Matteus martyrskap (vänstra figuren) från Contarellikapellet i San Luigi dei Francesi i Rom (ca 1600).

I denna fas i sitt konstnärskap är det första gången Wizén bygger om en figur med mindre fragment/delar för att uppnå den stämning och det innehåll som han tycker sig läsa i originalmålningarna. Serien Reworkings leder sedan vidare mot Quiet Battles-serien där han i stället ger sig i kast med renässansmålaren Paolo Uccello.
.

Tack till Cecilia Hillstrom Gallery