4146. Bruno Ehrs, Carl XVI Gustaf, Skeppsholmen

Droit de suite

Objektsbeskrivning
BRUNO EHRS
född 1953
Carl XVI Gustaf, Skeppsholmen, maj 2002. (Från serien Omfamningen)
Signerad, numrerad och daterad på baksidan Bruno Ehrs 2002/2008, 23/50. Pigmentfotografi, bildstorlek 81 x 64 cm, bladstorlek 111 x 91 cm.

Bilden representerad som gelatinsilver print på Nationalmuseum, Stockholm och på Svenska Kulturhuset i Rom samt i Kronprinsessan Victorias privata samling.