4143. Hans Runesson, Damen med handväskan

Droit de suite

Objektsbeskrivning
HANS RUNESSON
född 1947
Damen med handväskan, Växjö 1985
Signerad och numrerad på baksidan Hans Runesson, 19/25. Gelatinsilverfotografi, 30 x 40 cm.

Årets bild 1985, Pressfotografernas Klubb.
Århundradets Bild 1994, Tidningen Vi och Svensk fotohistorisk förening.
Publicerad i ett stort antal av västvärldens tidningar bl.a. på ett uppslag i LIFE.

"Ett av Sveriges absolut mest omtalade fotografier" så skriver DN i samband med sitt 150-årsjubileum, där bilden publiceras på ett uppslag som en av 150 kulturhändelser, Förra århundradets bild: "I Hans Runessons klassiska bild protesterar polskfödda Danula Danielsson handfast mot nazismens framfart på Växjös gator. Samma nazism som dödade hennes familj under andra världskriget. En bråkdel av en sekund där komposition och innehåll i skön förening bär ögonblicket i framtiden. Dåtid förevigat i nutid".