4053. Lisa D Manner, Cross road

Droit de suite

Objektsbeskrivning
LISA MANNER
född 1979
Cross road
Signerad och daterad på baksidan Lisa D Manner 2009. Blandteknik på pannå, 45 x 34 cm.

PROVENIENS
Galleri Magnus Åklundh, Malmö
.

"Lisa Manners måleri hör till det mest begåvade som jag har sett på länge.
Detaljerade fragment av svunna tiders interiörer avtecknar sig i blek kontur mot bakgrundens kompakta svärta, medan swimmingpoolerna lyser i klorgrön pastell.
Det är rasande snyggt och skickligt målat men stannar inte vid det. Manners kompositioner är intressanta inte enbart ur en estetisk synvinkel. Överallt dessa drivor av föremål från ett historiskt och nutida konsumtionssamhälle, där den klassiska pinnstolen ställs mot öde industrier, kasserade datorskärmar och elektroniskt skrot.
Men trots den allt annat än muntra rekvisitan utstrålar hennes bilder ingen dyster undergångsatmosfär. Hennes uttryck är alltför utsökt och fullödigt i sin skärpa, fast det bara är ett år sedan Manner (född 1979 i Lund, verksam i Malmö) utexaminerades från Umeå konsthögskola."
Sydsvenska Dagbladet, Carolina Söderholm