4049. James Brown, Untitled

Objektsbeskrivning
JAMES BROWN
USA, född 1951
Untitled
Signerad och daterad James Brown 1985. Blandteknik och lackfärg på papper, 105 x 155 cm.

PROVENIENS
Anders Tornberg Gallery, Lund

James Brown var under det tidiga 1980-talet en del av det blomstrande konstlivet i New York. Jämte de mer kyliga konceptuella praktikerna ville James Brown och hans generationskamrater blåsa liv i måleriet som under en längre period ansetts vara irrelevant. De målade vilt och vitalt med stora yviga rörelser och deras abstrakta eller figurativa måleri kom att kallas neo-expressionism. Förebilden kom från de tyska konstnärerna som Georg Baselitz, Anselm Kiefer och Sigmar Polke som alla ville återerövra de av nazismen censurerade uttrycken.
Auktionens målningar av James Brown är tillkomna under en period då han just återvänt till New York efter studier i Paris. De har mycket av den råa friskhet som generationskamraterna inom den internationella neo-expressionistiska rörelsen uppvisade men det finns också ett primitivistiskt uttryck. Likt Jean-Michael Basquiat intresserade sig Brown för afrikansk konst och hans olika porträtt från tiden påminner mycket Basquiats etnografika-estetik.