4071. Bjarne Melgaard, Untitled

Droit de suite

Objektsbeskrivning
BJARNE MELGAARD
Norge, född 1967
Untitled (Kermit as Tyrannosaurus Rex, Jurassic Park)
Signerad och daterad på baksidan Bjarne Melgaard 2010. Olja på duk, 201 x 201 cm

PROVENIENS
Lars Bohman Gallery, Stockholm

UTSTÄLLD
Lars Bohman Gallery, Stockholm 2010-2011

2009 introducerade Bjarne Melgaard en grön TV-hjälte i sin bildkonst, efter en serie målningar med chihuahuas, minigrisar och black metal-legender.

Oron för att vara grön är det minsta av grodan Kermits problem, när Bjarne Melgaard flyttar ut honom från den trygga barn-TV-serien Sesame Street och humoristiskt placerar honom i en karg och hård bildvärld bland hip-hopare, mafiosos eller langare.

I auktionens målning har grodan Kermit förvandlats till en varelse från filmen Jurassic Park. Likt Tyrannosaurus Rex spränger han bioduken.