77. Katarina Norling, Adams värld

Droit de suite

Objektsbeskrivning
KATARINA NORLING
född 1963
Adams värld
Signerad och daterad Katarina Norling 2006. Blandteknik/assemblage, 76,5 x 56,5 cm.
Boken Natten A-Z där konstverket är avbildat medföljer.
LITTERATUR
Katarina Norling & Bel'Art Contemporary: Natten, A-Z, 2006, detalj avbildad över uppslag
ADAM
Jag har bara mött Adam en gång.
Det var klockan två på natten nedanför Stadsbiblioteket på Sveavägen.
Han låg i en barnvagn och hade en filt med stiliserade älgar på, och såg ut att vara ungefär två månader gammal.
Två män stod med barnvagnen i skenet från Falafelkungen. De hejdade mig när jag gick förbi.
"Kan du ta hand om honom?", frågade den yngre mig och nickade mot vagnen.
"Han heter Adam", sa han.
Jag tittade ner i vagnen och mötte Adams blick.