3. Tapio Wirkkala, soffbord, Asko 1950-tal

Objektsbeskrivning
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, Finland 1950-tal, fanérat med inläggninar av musselformationer, ben i stål med mässingsfötter, brännmärkt Tapio Wirkkala ASKO MADE IN FINLAND, höjd 40, 124 x 62 cm; smärre slitage