27. Bertil Brisborg, takarmatur, NK 1950-tal

Objektsbeskrivning
BERTIL BRISBORG, takarmatur, Nordiska Kompaniet 1950-tal, rödlackerad plåt, direkt och indirekt belysning, total höjd 81 cm; smärre slitage
PROVENIENS
Villa Sundin, Hudiksvall, ritad av Greta Magnusson Grossman, 1959.
LITTERATUR
Referens, Nationalmuseums bildarkiv, Mapp; Stockholm/Allmänna arkivet/ bildarkivet; konsthantverk, belysning, onumrerat fotografi, Bertil Brisborg Armaturer.
Reportage från Villa Sundin i Allt i Hemmet 1963, "Kaliforniskt i Norrland", lampan avbildad på sid 45.