228. Andy Warhol, Mao Tse-Tung

Objektsbeskrivning
ANDY WARHOL
USA 1928-1987
Mao Tse-Tung
Signerad och numrerad med kulspetspenna Andy Warhol A.P. 2/50. Tryckt av Styria Studio, New York (stämpel). Färgserigrafi, 91,4 x 91,4 cm
Signed and numbered with ball-point pen on the reverse. Screenprint in colours.
LITTERATUR
Feldman & Schellmann II.92