18. Gino Sarfatti, Lampa, Italien

Objektsbeskrivning
GINO SARFATTI, tillskriven, bordslampa, Arteluce, Italien 1950-tal, fot i vit marmor, armar i mässing, metallskärmar i olika färgar, höjd 51 cm; smärre slitage, repor
LITTERATUR
Jämför, Gramigna, Giuliana, 1950/1980 repertorio: immagini e contributi per una storia dell'arredo italiano, Arnoldo Mondadori Editore S.p.A., Milano, 1985, s. 69.