170. Emma Hartman, Red floor

Droit de suite

Objektsbeskrivning
EMMA HARTMAN
född 1974
Red floor
Signerad och daterad på baksidan Emma Hartman 2006. Olja på duk, 135 x 198 cm.
PROVENIENS
Galleri Åklundh, Malmö
UTSTÄLLD
Fyra stipendiater, Uppsala Konstmuseum 2006
"Konst föds ur konst och för Emma Hartman blev det tidiga mötet med van Gogh och Francis Bacon det som bestämde polerna i hennes bildvärld: landskapet och rummet.
I Emma Hartmans målningar spelar färgen huvudrollen. Upplevelsen av tyngd förstärks av målningarnas stora format. Inför dessa bilder står man omsluten av skapelsens mysterium och länkas till en annan av Emma Hartmans fixstjärnor, Mark Rothko.
I andra målningar lockar Bonnards sällskap och duken fylls av alla regnbågens färger i ett ljust skimmer, ett lyckligt hyllande av ögonblicket, som ju helt oväntat kan uppenbara sig som en gåva.
Emma Hartman förhåller sig uppriktig och trogen de insikter om existensen och de möten med kolleger, som varit avgörande för henne. På så sätt blir hennes målningar både tidlösa och intensivt närvarande i nuet."
Björn Springfeldt, chef för Moderna Museet 1989-1996